2020

2020. december

A Magyar Közlöny 282. (2020.december 18., lásd melléklet) számában kihirdetésre kerültek a módosítások. Jóval kevesebb adatot kell majd bekérni a résztvevőktől.
Vélhetően erre már nem is lehet számítani, így maradnak az egymásnak ellentmondó vélekedések arról, hogy a kontaktórás képzéseket meg lehet-e online formában is tartani.
A képző intézmények hatósági ellenőrzését végző Pest Megyei Kormányhivatal dokumentumában 2020-ban csaknem 240 intézmény szerepel, a listát a cikk melléklete tartalmazza.
A Hátrányos helyzetű településeken működő mikro- és kisvállalkozások fejlesztésének támogatása elnevezésű felhívásra 2021. január 19-től lehet a projekteket benyújtani.

2020. november

A tavaszi veszélyhelyzeti időszakhoz hasonlóan, a felnőttképzésben most is át lehet majd térni a digitális-, vagy távoktatásra, illetve  10 fősnél kisebb csoportlétszám esetén személyes képzés is tartható. Az erről szóló rendelet megjelenése még várat magára.
A törvényjavaslat szerint a munka- és tűzvédelmi oktatások 2021. január 1-től már kikerülnek a felnőttképzési törvény hatálya alól. A 2013. évi LXXVII. felnőttképzési törvény várható további változásait a FeFi alábbi cikkében foglaljuk össze.
A Pest Megyei Kormányhivatal (PMKH) által kirendelt szakértők a felnőttképzők tevékenységét helyszíni szemlén vizsgálják. Az év vége felé egyre több képzőnek aktuális a külső értékelés elvégeztetése.

2020. október

A félszázoldalas kiadvány (lásd lenti melléklet) részletesen ismerteti a felnőttképzési rendszer aktuális változásainak indokait, folyamatait, és a gyakorlatban felmerülő kérdésekre is választ ad, például a képzés-nem képzés értelmezésére is.
Az adatokat a képzések megkezdését követő három munkanapon belül kell rögzíteni a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerben (FAR). Ezt csak azok a képzők tudják megtenni, amelyeket a Pest Megyei Kormányhivatal már nyilvántartásba vett, illetve megszerezték az engedélyüket.
A szakmai képzéseket – amelyeket részben az OKJ utódjainak is lehet tekinteni - az IKK honlapján megjelent programkövetelmények szerint kidolgozott képzési programok alapján kell megtartani. 
Csak a felnőttképzési engedély alapján folyó képzéseknél kell képzési programot kidolgozni, a bejelentés alapján történő képzéseknél ez nem kötelező. A képzési program sablonját a lenti melléklet tartalmazza.

Különszám – 2020. október 1.

Több mint 1300-an csatlakoztak az ITM két és fél órás online konferenciájához.

2020. szeptember

„Az a felnőttképző, aki szeptember 1-ét követően került be a nyilvántartásba, visszamenőlegesen is tud adatot szolgáltatni bejelentés alapján folytatott képzések esetében” – áll a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszer (FAR) nyilvánosan is hozzáférhető útmutatójában.
Bejelentéshez kötött tevékenységnek minősíti az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a több százezer vállalkozást, vállalatot is érintő munkavédelmi és tűzvédelmi oktatást.
A felnőttképzőknek a képzés megkezdésekor be kell kérniük – és 8 éven keresztül kezelniük, vagyis biztonságos módon tárolniuk kell – a résztvevők egy tucatnál is több adatát. Ezeknek csak egy részét kell a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerben (FAR) is rögzíteni. A FeFi check-listája a teendőkről:
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) online-konferenciát tart a megújult felnőttképzési rendszerről – olvasható a Felnőttképzők Szövetségének honlapján.

Különszám – 2020. szeptember 1.

Már elérhető a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerben (FAR) a képzések adatszolgáltatásának felülete. A képzésekről és a résztvevőkről az adatokat 2020. szeptember 1-től kell szolgáltatni.

Különszám – 2020. szeptember 24.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium konferenciája az eredetileg meghirdetett időpontban technikai okok miatt elmaradt, de már ismert az új időpont és a program is.

2020. augusztus

A közhiteles nyilvántartásban a bejelentéses képzők száma már meghaladta a 400-at, az engedélyt egyelőre még csak néhány képző szerezte meg.

Felmerülő kérdések a Felnőttképzési Információs Rendszer használata (FAR) során

Ha egy képző támogatott IKER képzéseket folytat, de ezzel párhuzamosan nyelvi képzéseket is indít, előbbieket a FAR-ba, utóbbiakat pedig a FIR-be (Felnőttképzési Információs Rendszer) kell bejelentenie.
Az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) honlapján található útmutató részletes tudnivalókat tartalmaz a programkövetelmények elkészítéséhez. Ugyanitt már számos szakirány, szakképesítés kész programkövetelménye is elérhető.
A hitelfelvételre vonatkozó jogszabályok módosítása (1/2012. Korm. rendelet a hallgatói hitelrendszerről, 11/2020. Korm. rendelet a felnőttképzési törvény végrehajtásáról) csak jövő áprilisában lép életbe.

Különszám – 2020. augusztus 6.

A Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszer (FAR) működésével kapcsolatosan néhány gyakorlati tudnivalóról szeretnénk tájékoztatni Önöket.

2020. július

A NAV honlapján megjelent (2020/7.) Adózási kérdésben megmagyarázzák, hogy miért csak 2020. szeptember 1-től áfa mentesek a nyelvi képzések.
A 11/2020. Korm. rendelet a felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról legutóbbi életbe léptetett változata néhány pontosítást és kiegészítést tartalmaz. Ezeket ismertetjük.
A felnőttképzési tevékenység bejelentése és engedélyezése iránti kérelmek eljárási díjai még nem ismertek. 
A Diákhitel Plusz konstrukcióban immár támogatják a felnőttképzésben tanulókat is, de csak azokat, akik az Innovációs és Technológiai Minisztérium által meghatározott képzéseken vesznek részt.

Különszám – 2020. július 24.

Megjelent a díjrendelet a felnőttképzési bejelentési és engedélyezési eljárásért fizetendő összegekről. (Az innovációért és technológiáért felelős miniszter 30/2020. (VII. 23.) ITM rendelete a felnőttképzők nyilvántartásával összefüggő eljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakról és a felnőttképzők ellenőrzése során kiszabott bírság befizetésének rendjéről)

Különszám – 2020. július 1.

Mától a https://far.nive.hu/ honlapon elérhető az új típusú BEJELENTÉS és ENGEDÉLY benyújtására kialakított adatszolgáltatási rendszer.

2020. június

A törvénymódosítás többek között pontosítja a felnőttképzők bejelentés és engedély alapján történő működésének feltételeit, az adatszolgáltatás részleteit. Ezeket az alábbiakban részletezzük. A végrehajtási rendelet módosítása további változásokat fog hozni, de ezt még nem hirdették ki.
Az Országgyűlés a napokban tárgyalja A veszélyhelyzet megszüntetésével összefüggő átmeneti szabályokról és az egészségügyi készenlétről szóló T/10748. számú törvényjavaslatot. Az alábbiakban néhány fontosabb javaslatot ismertetünk, ezek azonban csak a parlamenti döntés után tekinthetők véglegesnek.
A felnőttképzési törvénnyel párhuzamosan 2020. július 1-től a társasági adóról és az osztalékadóról, valamint az oktatási nyilvántartásról szóló törvények is változnak.
A jogszabály alapján 2020. július 1-től nyílik lehetőség a hatóság online felületén a bejelentési és engedélyezési kérelmek elektronikus benyújtására. Az eljárási díjakról szóló rendelet azonban még nem jelent meg.
A FeFi szakmai partnere a Tudáspont Kft. kiegészítette a Szakmajegyzéket a részszakmák feltüntetésével, amelyet e cikk mellékleteként adunk közre.
A két konstrukcióra összesen több mint 42 milliárd forint áll rendelkezésre, június elején már öt vállalkozásnak ítélték meg a támogatást.
120 óra áll rendelkezésére azoknak, akik a digitális eszközökkel történő otthoni munkavégzésről szóló tudnivalóktól a vállalati webfejlesztési ismeretekig szeretnének eljutni a rendelkezésre álló 8 hét alatt.

Különszám – 2020. június 10.

Árbevétel lejelentés 2020. június 15-ig már csak 5 nap maradt ahhoz, hogy elektronikusan benyújtsák a Pest Megyei Kormányhivatalhoz (felnottkepzespest [pont] gov [pont] hu) az éves árbevétel jelentést, a vagyoni biztosítékról szóló szerződéssel együtt az alábbiakban mellékelt formanyomtatványon. (A vagyoni biztosíték legkisebb összege most még: az „A”, „B” és „C” körben megvalósított felnőttképzési tevékenységből származó bevétel 2 %-ka, de minimum 500 000 Ft. A csak „D” képzési körös képzőknek nem kell vagyoni biztosítékkal rendelkezniük!)

Különszám – 2020. június 19.

Az Országgyűlés elfogadta A veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvényt.

2020. május

Módosították a veszélyhelyzeti felnőttképzésre vonatkozó 70/2020. kormányrendeletet. A korlátozások sok tekintetben már lazulnak, a rendelet alapján azonban még mindig nem tarthatóak kontaktórás képzések és szakmai vizsgák.
A 2013. évi LXXVII. felnőttképzési törvényjavaslat tervezete több új elemet is tartalmaz, többek között a felnőttképzési ösztöndíj megszerzésének lehetőségét is, a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű képzés fogalmát, valamint a Munkaerő-piaci előrejelző rendszer bevezetését.
A veszélyhelyzetben bevezetett, úgynevezett struktúraváltó képzésként indította e-learning projektjét a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH). A képzők bevonása nélkül megvalósuló programra a 18. életévüket betöltött felnőttek 2020. május 22-ig jelentkezhetnek az erre a célra létrehozott honlapon.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) honlapján folyamatosan teszi közzé ágazatonként a Képzési és Kimeneti Követelményeket (KKK). Ezek tartalmazzák azokat a részszakmákat is, amelyek felnőttképzésben szintén oktathatóak.
A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása elnevezésű pályázati felhívásokra a támogatási kérelmeket 2020. május 29-től 2020. november 2-ig lehet benyújtani. A rendelkezésre álló keretösszeg a GINOP-ban 33,3 milliárd forint, a VEKOP-ban 18,816 milliárd forint.
A honlapot az ITM (Információs és Technológiai Minisztérium) megbízásából az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. azzal a céllal hozta létre, hogy információkkal segítse a vállalkozókat a koronavírus nyomán kialakult veszélyhelyzetben. Ennek egyik része a képzési adatbázis, ahová a képzők önkéntes alapon regisztrálhatják a képzéseiket. 

Különszám – 2020. május 19.

Az ITM honlapján a mai napon további Képzési és kimeneti követelményeket tettek nyilvánossá.

Különszám – 2020. május 27.

Bár a veszélyhelyzetet jogilag még nem szüntették meg, a felnőttképzésben is enyhítéseket vezettek be május 27-től – országosan. Továbbra is lehet távoktatásban, távolléti oktatásban, digitális képzésként folytatni/megkezdeni új képzéseket (akkor is, ha eredetileg csoportos képzésről van szó), de már újra tarthatók kontaktórás képzések is.  OKJ-s kontakt modulzáró vizsgák és OKJ-s szakmai vizsgák is szervezhetők.

2020. április

A 101/2020. Korm. rendelet alapján a veszélyhelyzet időszakában is lehetővé vált a nyelvvizsgák online lebonyolítása. A nyelvvizsgákat csak azok az akkreditált nyelvvizsga központok indíthatják majd, amelyek már eleve jogosultságot kaptak számítógépes vizsgák megtartására, ilyen például az egy éve akkreditációt szerzett iTOLC Nyelvvizsgaközpont. (Lásd: FeFi, 2019. június)
Ugyan a 70/2020. Kormányrendelet értelmében a felnőttképzés kontaktórái helyett csak távolléti oktatás, távoktatás, illetve digitális képzés szervezhető, arra viszont nincs iránymutatás, hogy a dokumentációs kötelezettséget – amelyet egyébként a jelenléti képzésre találtak ki – ebben a helyzetben hogyan kell teljesíteni.
2020. május 1-től december 31-ig lehet a kamatmentes Diákhitel Plusz konstrukcióhoz jutni. A végleges feltételek még nem ismertek.
A számtalan digitális megoldás közül nem könnyű kiválasztani a számunkra a legmegfelelőbbet. A különböző szervezetek honlapján mindenféle lista, leírás található, amely segít a választásban, és még tanácsadásért is lehet hozzájuk fordulni. 

Különszám – 2020. április 22.

Hivatalos! Startol az iTOLC otthoni nyelvvizsgája Budapest, 2020. április 22. – A kialakult járványügyi helyzetre reflektálva az Oktatási Hivatal Nyelvvizsga Akkreditációs Központja lehetővé tette a számítógépes vizsgaközpontok számára az otthoni nyelvvizsgáztatás akkreditációját. A kérelmeket 2020. április 14-től fogadta a Hivatal, az iTOLC Nyelvvizsgaközpont pedig elsőként és egyelőre egyedüliként kapta meg az engedélyt.

Különszám – 2020. április 30.

A minap benyújtott törvényjavaslat (T/10313, Egyes törvényeknek a felnőttképzési tevékenység ösztönzésével összefüggő módosításáról) több fontos változtatást tervez, bevezeti például a nemzetgazdasági szempontból kiemelt képzések fogalmát. Ezek megszervezésére állami forrást biztosít, illetve külön kormányrendeletben határozza majd meg ezen képzések minősítésének feltételeit és eljárásrendjét is.

2020. március

Jogszabály, illetve egyéb hivatalos állásfoglalás híján a képzők többsége bizonytalan abban, hogy a kialakult vészhelyzetben továbbra is folytathatnak-e, folytassanak-e képzéseket.
A felnőttképzők lehetőségei a képzések kötelező dokumentálásának szigorúsága miatt korlátozottak, különösen a támogatott képzések esetében.
A Tudáspont Kft., a FeFi szakmai partnere az új felnőttképzési szabályozásról szóló workshopokat és az egyéb továbbképzéseit a személyes kontaktusok csökkentése érdekében digitális formában valósítja meg. Elmondjuk, hogyan.
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) a Digitális szakadék csökkentése, GINOP-6.1.2 keretében megvalósuló IKER 1 és IKER 2 szintű képzések megtartásának lehetőségéről e-mail-ben tájékoztatta a felnőttképzőket.

Különszám – 2020. március 17.

Lapzártánk után érkezett: Kormányzati ajánlás készül a komplex szakmai vizsgák lebonyolításáról és a felnőttképzések vészhelyzetben történő kezeléséről

Különszám – 2020. március 27.

A mai naptól, azaz 2020. március 27-től a felnőttképzésben sem lehet kontaktórás képzéseket tartani, és szakmai vizsga sem szervezhető.

2020. február

A mostani változás az eddigieknél jóval jelentősebb lesz. Felforgatja a teljes szakképzést, és a felnőttképzőket újabb nehézségek elé állítja. A kormányzat az iskolai rendszerű képzésre koncentrál, miközben a felnőttképzésben évente mintegy egy millióan vesznek részt. Mi már most a teendő? Hogyan kell, hogyan lehet az átmeneti időszakban működni?
A felnőttképzési törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. Korm. rendelet 2020. február 15-ki életbe lépésével hatályát vesztette a felnőttképzők működését szabályozó, előző, 393/2013-as kormányrendelet, és érvénytelenítették a vonatkozó miniszteri rendeleteket is. Annak ellenére, hogy a hatályos jogszabályok mind „újak”, az átmeneti időszakra a „régi” és az „új” szabályozás párhuzamos alkalmazása lesz a jellemző.
A szakképzési törvény végrehajtásáról szóló 12/2020 Kormányrendelet tartalmazza az állami Szakmajegyzékben található szakmákat (lásd lent), amelyek elsajátítása csak szakképző intézményekben lehetséges. Az OKJ megszűnésével – vagy inkább átstrukturálásával? – a felnőttképzésben tanítható szakképesítések nyilvántartását az ITM honlapján teszik közzé.
Államilag elismert oklevelet vagy bizonyítványt csak azok a - szakmai oktatásban vagy szakmai képzésben résztvevő - vizsgázók kaphatnak a tudásukról, akik akkreditált vizsgaközpontban vizsgáznak. A szakképző intézmények 2025. december 31-ig akkreditáció nélkül is vizsgáztathatnak.
Szakmai képzéseket a programkövetelmények alapján kidolgozott és a felnőttképzési törvényben szabályozott képzési program alapján lehet tartani. Programkövetelmény nyilvántartásba vételére bárki benyújthat javaslatot a szakképzésért felelős miniszternek.
2020. február 15-től a képzéseket annak befejezésétől számított 30 napon belül kell bejelenteni az OSAP 1665 statisztikai felületen. Az OSAP minta-adatlapon még a korábban érvényes beküldési határidők szerepelnek.

Különszám – 2020. február 10.

A Magyar Közlöny 20. számában megjelentek a szakképzési törvényhez, valamint a felnőttképzési törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendeletek:

2020. január

Ez év elején módosult többek között az áfatörvény is, amelyet már a 2020. második felében életbe lépő felnőttképzési rendszerhez igazítottak.  
Újabban 2020. február 1-re ígérik a kormányrendelet megjelenését, amely a részletszabályokat tartalmazza majd.
Az új szabályozással együtt az intézmények külső értékelésének körülményei is megváltoznak, azonban azoknak a képzőknek, amelyek még 2022. december 31-ig  „A”, „B” és „C” képzési körökben folytatnak képzéseket, kétévente el kell végeztetniük az intézményük „régi” típusú külső értékelését.