2016

2016. december

A kormány határozatban (1705/2016. (XII. 5.) Korm. határozat) fogalmazta meg az egész életen át tartó tanulásról szóló célkitűzéseit. Ezek megvalósítását 2020-ra tervezi.
2017. január 1-től a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) által végzett tevékenységek különválnak.
A megváltozott azonosítószámot rá kell vezetni a szakmai programkövetelmények alapján kidolgozott képzési programokra.
A képzési jegyzékre csak a felnőttképzési törvény alapján engedélyezett képző intézmények kerülhetnek fel.
A felhívásra a képzők 2016. december 21-ig nyújthatják be ajánlataikat a területileg illetékes kormányhivatalokhoz.
A képzés megkezdése előtt a résztvevő kérheti, hogy a képző intézmény mérje fel, hogy milyen tudással rendelkezik. A támogatott nyelvi és OKJ-s képzések esetén az előzetes tudásmérés jogszabályban előírt kötelezettség.

2016. november

A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) hatósági feladatait 2017. január 1-től az egyik területi – vélhetően a Pest megyei – kormányhivatal veszi át.
Módosult több képzési tartalmú projekt meghirdetésének határideje és néhány esetben változtak a megvalósításra szánt keretösszegek is.
Egyszerűbb lett az elszámolás a Digitális szakadék csökkentése projektben.
A  Magyar Kereskedelmi és Iparkamara honlapján elérhetőek a 2016 októberi szakmai napok előadásai, amelyek a szakmai programkövetelmény javaslatok kidolgozásának követelményeit, tanulási eredmény alapú módszertanát, a szakmai végzettségek Magyar Képesítési Keretrendszer (MKKR) szerinti besorolását ismertették.
A 2016. november 2-tól hatályos rendelet (317/2016. (X. 25.) Korm. rendelet) mellékleteiben megtalálható valamennyi, összesen 325 támogatható, korlátozottan támogatható és a nem támogatott szakképesítések felsorolása.

Különszám – 2016. november 4.

Újabb ajánlattételi felhívás jelent meg a GINOP 6.1.2, a Digitális szakadék csökkentése kiemelt projekt képzéseinek megvalósítására

2016. október

Az 1536/2016. (X. 13.) Korm. határozat a köznevelési, a szakképzési, a felsőoktatási és a felnőttképzési rendszer digitális átalakításáról és Magyarország Digitális Oktatási Stratégiájáról célkitűzésként fogalmazza meg, hogy „a polgárok munkaerőpiaci versenyképességének erősítése és életminőségének javítása érdekében (…) minden magyar polgárnak lehetősége legyen az alapszintű digitális írástudás elsajátítására térítésmentes képzéseken lakó- vagy tartózkodási helyén, vagy annak legfeljebb 30 kilométeres környezetében.”
Az „Alacsony képzettségűek és közfoglalkoztatottak képzése” című kiemelt projekt keretében OKJ-s, egyéb szakmai képzések, egyéb általános képzések, és hatósági jellegű tanfolyamok indíthatók a konvergencia régiókban.
Államilag elismert OKJ-s szakképesítéssé „lépett elő” 2016. augusztus 10-től például az Élelmezésvezető foglalkozás, így kikerül a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által nyilvántartott szakmai programkövetelmények listájáról.
A szakértő tevékenysége felfüggesztésre kerül, mindaddig, ameddig nem vesz részt a kötelező szakértői továbbképzésen.
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) honlapján található tájékoztatás alapján a képzések várhatóan 2016 szeptemberében kezdődnek és 2017 október végéig tartanak.

2016. szeptember

2016. augusztus 28-án Kecskeméten került megrendezésre az országos tanévnyitó, amelyen mintegy 600 résztvevő ismerhette meg a szakképzéssel kapcsolatos terveket és kaphatott tájékoztatást az aktuális tanévről.
A segédlet készült: 2016.09.14-én, és az ekkor ismert információkat tartalmazza
A képző intézmények 2016. október 2-án éjfélig tölthetik fel ajánlataikat az elektronikus Háttér Informatikai Rendszerbe (HIR).
A felnőttképzési szerződést, illetve tankötelezett korú résztvevő esetében a képzési szerződést a hatályos 2013. évi LXXVII. felnőttképzési törvényben (Fktv.) foglalt tartalommal kell megkötni.
Ez a kérdés, a résztvevőktől kezdve a szaktárcán keresztül a felnőttképzőkig, vagyis a felnőttképzés minden szereplőjében igen gyakran merül fel, már csak azért is, mert az egész életen át tartó tanulás (Life Long Learning - LLL) mindenki által elismert sajátossága, hogy a felnőtt az egyedi igényeinek megfelelő képzésben kíván részesülni. A válasz mégsem ennyire egyszerű.

Különszám – 2016. szeptember 5.

Augusztus utolsó napjaiban megjelentek a földművelésügyi miniszter, a nemzetgazdasági miniszter, a belügyminiszter és a nemzeti fejlesztési miniszter hatáskörébe tartozó OKJ-s szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményei valamint a kerettantervekről szóló NGM rendelet.

2016. augusztus

Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) 2016. 04. 04-től nagymértékű, majd 2016. 08. 10-től bevezetett kisebb módosításával összhangban 2016. 08. 10-től módosult az állam által elismert szakképesítések szakmai követelménymoduljairól szóló 217/2012. (VIII. 9.) Korm. rendelet (továbbiakban: modulrendelet).
2016. június 18-tól a képző intézmények ellenőrzését az FSZB végzi. A kétévente megtartandó külső értékelés a felnőttképzési intézmények számára díjmentes lesz.
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) honlapján megjelent ajánlattételi felhívásban módosították a pilotképzések jelentkezési határidejét.
GINOP 6.1.2-15 Digitális szakadék csökkentése című kiemelt projekt - Teendők összefoglaló táblázata

Különszám – 2016. augusztus 24.

Megjelent a 56/2016. (VIII. 19.) FM rendelet. A földművelésügyi miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről. Az összesen 116 szakmai és vizsgakövetelmény a szakképesítéseket, részszakképesítéseket és a szakképesítés-ráépüléseket érinti.

2016. július

2016. június 18-tól a Felnőttképzési Szakértői Bizottság végzi a felnőttképzési intézmények külső értékelését. A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal 2017. január 1-ig jogosult még hatósági ellenőrzések lefolytatására, így fél évig kétféle vizsgálatot tartanak majd.
2016. július 21. és augusztus 14. között tartják az Észak-Alföldi Régió öt településén a Digitális szakadék csökkentése elnevezésű projekt képzéseit. Az ajánlattételi felhívásra a képzők az elektronikus rendszeren keresztül (HIR) 2016. július 10-ig jelentkezhettek.
A vonatkozó rendelet változása miatt a 2016. szeptember 1-től induló OKJ-s képzések programjait is szükséges lesz módosítani. Bár a szakmai és vizsgakövetelményeknek (SZVK) június végéig meg kellett volna jelenniük, azokra még mindig várni kell.
2018. május 25-től lép kötelezően érvénybe az új szabályozás, amely a felnőttképző intézményeket is érintheti, különösen akkor, ha elektronikus hírleveleket küldenek, vagy direkt marketing tevékenységet folytatnak.

2016. június

Újabb jelentős változás a felnőttképzésben: 2017. január 1-től a képző intézmények és képzési programok engedélyezésével és ellenőrzésével kapcsolatos ügyek már nem az NSZFH-hoz tartoznak.
A képzések indítására az ajánlattételi felhívás várhatóan augusztusban jelenik meg. Képzéseket csak azok a képzők tarthatnak, amelyekkel az Értékelő Bizottság (ÉB) jóváhagyásával a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) együttműködési megállapodást köt. Ennek pontos feltételeiről az NSZFH a honlapján nyújt tájékoztatást.
Mint arról a korábbiakban is szót ejtettünk, megtörtént az OKJ felülvizsgálata és módosítása. Felnőttképzésben a 2016. szeptember 1-től érvényes OKJ-t (szakképesítések, részszakképesítések, szakképesítés-ráépülések nevét, óraszámát) már ismerjük, de még mindig nem hirdették ki az új SZVK-kat és kerettanterveket.
Határidők és számok a felnőttképzésben

Különszám – 2016. június 29.

A törvénymódosítás a megjelenés napját követően, 2016. június 18-án lépett életbe. A törvénymódosítással együtt további jogszabályváltozások várhatóak.

2016. május

A jelenlegi tervek szerint az év végéig, az eddig már korábban meghirdetett 5 mellett, 6 további új pályázat jelenik majd meg a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív program versenyképes munkaerőről szóló prioritásának keretében.
A projekt keretében a résztvevők főként államilag elismert szakképesítést szerezhetnek, de nyelvoktatás és hatósági típusú képzések is lesznek.
Az elmúlt csaknem öt hónap során már több száz felnőttképző intézménynél tartottak a miniszteri döntés által feljogosított cégek külső értékelést. A hatósági ellenőrzések 2016. július 1-től már vizsgálni fogják, hogy a képző elvégeztette-e a kétévente kötelező külső értékelést. A tapasztalatok szerint ott, ahol a hatósági ellenőrzést megelőzi a külső értékelés, jóval kevesebb hiányosság tapasztalható.
2016. június 15-ig kell bejelenteniük az „A”, „B” és „C” képzési körben képzést folytató intézményeknek az előző évi árbevételüket. Azoknak a képzőknek, amelyek csak és kizárólag „D” képzési körben tartanak tanfolyamokat, nem kell vagyoni biztosítékkal rendelkezniük, így a bejelentési kötelezettség rájuk nem vonatkozik.
Bírságot szab ki a hatóság a képző intézmény számára, ha az ellenőrzéskor kiderül, hogy a résztvevőnek a képzés megkezdéséhez szükséges orvosi igazolása nem megfelelő.

Különszám – 2016. május 20.

A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal honlapján már nyilvánosak és letölthetőek a Digitális szakadék csökkentése (GINOP 6.1.2) kiemelt projektben való részvétel feltételeinek dokumentumai.

Különszám – 2016. május 25.

2016. május 27-én 13 óráig lehet még benyújtani kiegészítő ajánlatot az Alacsony képzettségűek és közfoglalkoztatottak képzése elnevezésű (GINOP-6.1.1-15) projekt képzéseinek megvalósítására.

Különszám – 2016. május 27.

Tegnap óta regisztrálhatnak a képző intézmények Digitális szakadék csökkentése (GINOP 6.1.2) projektre az NSZFH honlapján lévő HIR rendszerbe.

2016. április

A rendelkezésre álló 8,95 milliárd forintos keretösszegből 100 000 fő számára 2017. október végéig 15 000 képzés megvalósítását tervezik. A felnőttképzési intézmények a www.ginop612.nive.hu honlapon regisztrálhatnak majd.
A Digitális szakadék csökkentése – GINOP 6.1.2 projekt során megvalósított képzések elvégzésével a résztvevők a különböző informatikai eszközök használatában szereznek képességet. Az IKER szakmai anyagait e cikk melléklete tartalmazza.
Az ellenőrzéseket végző szakértők előzetes bejelentés nélkül, bármikor megjelenhetnek a képzőknél. Ebben az esetben, ha a vizsgálatot nem lehet lefolytatni, mert például az intézmény vezetője nincs jelen, az ellenőrzést előre egyeztetett időpontban meg kell ismételni.
2016-ban egymás után írják majd ki azokat a pályázatokat, amelyekről a www.palyazat.gov.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Különszám – 2016. április 25.

Néhány fontos információra szeretnénk ezúton felhívni a figyelmüket: GINOP 6.1.2 projekt A mai napon rövid ideig elérhető volt a Digitális szakadék csökkentése GINOP 6.1.2 projekt képzési programja és a képzés megvalósítását segítő anyagok a Nemzeti Szakképzési  és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) honlapján.

2016. március

2015-ről 2016-ra tolódtak a hatósági ellenőrzések, amelyek mostantól folyamatosak lesznek. A képzőket a jogszabály szerint a hatóság kétévente ellenőrzi.  A FeFi cikkeiben olvasható tudnivalók, tanácsok és segédanyagok, hatékony segítséget nyújtanak az ellenőrzésre való felkészülésben.
Mi történik, ha a képzés megszűnik, mert a résztvevők kimaradtak? Hogyan módosíthatóak az adatok, ha az órák időpontja változik? Lehetséges-e később bekapcsolódni a tanfolyamba? A napi működés során számtalan ehhez hasonló probléma merül fel. Cikkünkben ezekre adunk választ.
A közigazgatási eljárási törvény (2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól – Ket.) meghatározza, hogy a hatóságnak és az ügyfélnek – jelen esetben a képző intézménynek – milyen „játékszabályokat” kell betartaniuk.
A kormány rendeletben jelenteti majd meg a támogatott, a nem támogatott és a korlátozottan támogatott szakképesítések listáját. A döntés előkészítése most van folyamatban.

Különszám – 2016. március 3.

A 2016. augusztus 31-ig megkezdett iskolarendszeren kívüli képzéseket a 2016. január 1-jén hatályos OKJ, továbbá a szakmai és vizsgakövetelmények, valamint kerettantervek szerint kell befejezni.

2016. február

A GINOP éves fejlesztési keretében 15 milliárd forintot szánnak nyelvi képzésekre. A korábbiakhoz képest más változások is lesznek. (Lásd: FeFi: 2015. október, Változások a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP).
A hatósági ellenőrzés célja az, hogy megvizsgálják, mennyire felelnek meg az intézmények jogszabályi előírásoknak. Azokat a képzőket is ellenőrzik, amelyek csak D) körös, vagyis csak egyéb képzéseket folytatnak, és az engedélyüket helyszíni szemle megtartása nélkül kapták meg.
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet közzétette azoknak a képzéseknek listáját, amelyek a közfoglalkoztatottak és alacsony képzettségűek számára indíthatóak 2016. első félévében.
Az Oktatási Hivatal honlapján napokban megjelent kiadvány hasznos segítséget nyújt a szakmai programkövetelmények és képzési programok megírásához is. A Farkas Éva által összeállított 60 oldalas segédlet nemcsak a tanulás-tanítás eredmény alapú megközelítésének elméletét írja le, hanem kiváló gyakorlati útmutatót is ad.

2016. január

A Tudáspont Kft. értékeléseit a képzők hasznosnak tartják, éspedig azért, mert visszajelzést kapnak arról, hogy a működésük megfelel-e a szakmai és jogszabályi feltételeknek. Az eddigi tapasztalatok szerint azok a D), vagyis egyéb képzési körben képzéseket tartó intézmények is igénylik az átvizsgálást, amelyek számára ez egyébként nem lenne kötelező.
A rendeletek módosításáról a Felnőttképzési Figyelő 2015. decemberi számában olvashattak összefoglalót, az alábbiakban a szakmai és nyelvi programkövetelményeket érintő változások további részleteit ismertetjük.
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) tájékoztatása szerint a módosított képzési programok már feltölthetők a FINY3 rendszerbe.
Minőségcélokat minden képzési programra csak egyszer, az engedély megszerzésekor kell kitűzni. A minőségcélok a felnőttképzési törvényben és a kormányrendeletben szabályozottak.  
A kormányzat honlapján megjelent tervezetből megtudható, hogy néhány OKJ-s képzés óraszámai miként változnak majd.  Az Abroncsgyártó vagy a Betegkísérő szakképesítések megszerzéséhez például kevesebb órán kell a résztvevőknek jelen lenniük.

Különszám – 2016. január 5.

A Tudáspont Kft. megkezdte a felnőttképzési intézmények auditálását, vagyis a jogszabály által kötelezően előírt külső értékelést. Az értékelés az intézmény teljes működésére irányul, célja a tanácsadás, a képzők támogatása.